MALOLJETNI BORCI ARMIJE BIH, HVO I VRS: ZA BUDUĆNOST U MIRU!

Objavljeno: 23.11.2019. | NOVOSTI

Radionici su prisutvovali bivši maloljetni borci, dobrovoljci, branitelji iz sve tri zaraćene komponente te mnogobrojni gosti, predstavnici akademske zajednice i zainteresovani građani iz Bosne i Hercegovine.

Nekad na suprotstavljenim stranama, danas zajedno, bivši maloljetni borci – dobrovoljci, branitelji, djeca - vojnici Armije BiH, Vojske Republike Srpske i Hrvatskog vijeća obrane kroz ovu interaktivnu radionicu su razgovarali o štetnim posljedicama, razlozima učešća u vojnim formacijama u ratu te kako se to odrazilo na njihovo odrastanje i današnji život.

Ideja projekta „Djeca rata – djeci mira“ u ovoj fazi ralizacije je ojačati tim, novopridošle edukatore, zainteresovane kroz upoznavanje o samom projektu koji ima za cilj prenijeti prijeratno, ratno i poratno iskustvo mladima o besmislu same ideje rata. Dijalog i međusobna komunikacija nemaju alternativu, istakao je Kemal Šalaka iz UB-MDRKS, voditelj projekta „Djeca rata – djeci mira“

Učesnici radionice su podijeli svoja iskustva, traumatične doživljaje, tragadije, zarobljavanja, preživljavanje zarobljeništva koje nikoga ne mogu ostaviti ravnodušne, na sve tri, četiri, pet.. strana.

„Život poslije rata je mnogo teži, komplikovaniji...“ jedna od najčešćih ponavljanih konstatacija bivših maloljetnih boraca u toku ove radionice.

Nažalost, zbog ratnih trauma, nemogućnosti zapošljavanja i formiranje života nakon rata veliki broj bivših maloljetnih boraca je obolio. Trajne promjene ličnosti, PTSP, nezaposlenost, teška socijalno-ekonomska situacija, zaboravljenost od strane države, društva, neriješena stambena situacija, prekid školovanja su samo neke od „dijagnoza“ koje karakterišu bivše maloljetne borce, dobrovoljce, branitelje, djecu-vojnike. Ovaj projekat izbacuje u prvi plan, nekada zaboravljenu, apsolutnu važnost i vrijednost stanja mira i života u miru koju treba prenositi mladima, rekao je Rusmir Piralić, predsjednik UB-MDRKS.

 

Ovim projektom se želi dati doprinos u izgradnji mira, suživota i tolerancije u BiH, a naročito u gradovima u kojima je mješovita etnička struktura stanovništva i gdje vladaju najveće tenzije i nepovjerenje.

 

Zaključeno je od strane svih učesnika radionice da je kroz ovakve mirovne projekte i slične mirovnih projekata izuzetno potrebno prenositi naša iskustva djeci i mladima i da tako dobiju pravu sliku o ratu. Istaknuta je neophodnost nastavka ovog projekta „Djeca rata – djeci mira“ u Bosni i Hercegovini i u cijelom regionu.

 

Udruženje maloljetnih dobrovoljaca odbrambeno-oslobodilačkog rata 92-95. KS-a realizuje niz projekata s ciljem pomoći članovima. Na osnovu istraživanja i analiza na području Kantona Sarajevo se procjenjuje da je bilo preko hiljadu maloljetnih branitelja, dok na području Bosne i Hercegovine prema nezvaničnim procjenama je bilo između pet i sedam hiljada maloljetnih boraca – djece vojnika u Bosni i Herecegovini.

 

Projekat „Jačanje edukatorskog tima na projektu „Djeca rata – djeci mira“ podržan je kroz USAID-ov projekat PRO-Budućnost, koji provodi Catholic Relief Services (CRS) u saradnji sa Caritasom BiH, Institutom za razvoj mladih KULT.